Hafif Çelik Çözümleri

Hafif Çelik Çözümleri

Hafif Çelik Yapı Sistemi, galvanizli çelik yapı elemanlarının soğuk şekillendirme yöntemiyle üretildiği, özellikle deprem coğrafyalarında kullanılan bir yapı tekniğidir. Üretim aşamaları geleneksel yapım yöntemleri ile benzerdir. Bina tasarımının ardından mimari, statik, mekanik ve elektrik proje detayları Hafif Çelik Yapı Sistemine göre hazırlanır. Sistemin imalat projelerinin tamamlanması ile çelik üretimi başlar. Fabrika ortamında bilgisayar sistemi ile üretilen yapı elemanları, ihtiyaca göre tasarlanır ve farklı kalınlıklarda ki galvanizli çelik ile minimum fire üretilecek şekilde üretilir. Fabrika ile montaj sahasının arasındaki mesafeye ve projeye göre profil ya da hazır duvar panelleri olarak sahaya sevk edilir.

Yapıların taşıyıcı sistemleri kaynak kullanılmadan, sadece vida ve bağlantı elemanları ile oluşturulur ve üretiminde insana dayalı hata, hasar en aza indirgenir. Taşıyıcı sistemin tamamlanması ile proje detaylarında belirlenmiş izolasyon malzemesi ile duvar, döşeme ve çatı boşlukları doldurulur, çelik karkasa belirlenmiş paneller ile duvar kesitleri kapatılır. Kaba yapı olarak tamamlanmış sistem, istenilen tüm bitiş malzemeleri ile tamamlanır. Bu sistem ile üretilen yapılar, taşınabilir, sökülebilir ve basit prefabrik yapılar değildir. Kalıcı yapılar olup, betonarme yapılardan daha esnek ve uzun ömürlüdür. Kuru inşaat tekniği ve fabrikasyon hatasız üretim sayesinde yapılar inanılmaz sürelerde inşa edilebilir.

Hafif Çelik Çözümleri

Sektördeki en İyi Hizmeti Biz Sunuyoruz!

MDA, üstün mühendislik standartlarına uygun şekilde, yüksek kapasiteyle hafif çelik yapılar üretmekte ve anahtar teslime kadar bütün süreci yönetmektedir. Daha az kaynak tüketerek gelecek nesillere çok daha iyi bir dünya mirası bırakmak ilkesinden ödün vermeden çalışarak, bu bakış açısı ile hayata geçirdiği “sürdürülebilir inşaat” kavramını tüm çalışmalarında göz önünde bulundurmaya özen göstermektedir.

Hafif Çelik Çözümlerinin Avantajları

Depreme Dayanım

Hafif Çelik Yapı Sistemi ile üretilen yapılar, depreme karşı en üst düzeyde dayanım sağlar. Yapı malzemesi olarak çelik, hafif ve sünek bir malzemedir. Taşıyıcı sistemi çelik ile oluşturulmuş yapılar, deprem dalgalarına karşı esnek bir davranış sergiler ve aynı oranda güçlü bir dayanım sağlar.

Akıllı Çözümler

Hafif Çelik Yapı sistemi ile dünyanın her yerinde hızlı, kalıcı, estetik yapılar inşa edilebilmektedir. Alışveriş merkezlerinden ofis yapılarına, hafif sanayi yapılarından depolara, okullardan hizmet binaları ve sosyal tesislere, villalardan sosyal konutlara kadar geniş yelpazede akıllı çözümler sunulabilmektedir.

Fabrikasyon Milimetrik Üretim

Özel CAD-CAM yazılımları ile tasarlanan projeler, tamamen CNC makinelerle oluşturulmuş hızlı üretim hatlarında, insan hatasını en aza indirgeyerek, her yapı profiline parça ve proje numaraları otomatik olarak yazılarak üretilir.

Güçlü Bağlantı Noktaları

Bütün bağlantı ve birleşimler cıvata ve vida ile yapılmakta, kaynaklı birleşim bu yapı tekniğinde kullanılmamaktadır. Tesisat delikleri projeye uygun olarak CNC makineler tarafından üretim esnasında otomatik olarak açılmaktadır. Sahada mekanik ve elektrik tesisat işleri en aza indirilmektedir.

Hızlı ve Temiz Şantiye

Şantiyeye yapı profilleri veya duvar panelleri olarak sevk edilen taşıyıcı sistem, kolay montaj tekniğiyle en kısa sürede kurulur. Kuru ve hafif malzemeler sayesinde, temiz ve hızlı şantiye süreci sağlanır. Ekonomik ömrün çabuk başlaması, maliyet avantajını da beraberinde getirmektedir.

Güçlü ve Estetik Yapılar

Çeliğin mucize özellikleri sayesinde güçlü ve estetik yapılar oluşturulur. Çeliğin sağladığı hafif yapılar, depreme karşı en üst düzeyde korunma sağlar.

Scroll to Top